Slovníček pojmů

Slovníček pojmů obsahuje další informace o některých z klíčových pojmů, které používáme na platformě MyFairMoney. Popisuje také podrobněji kritéria, metody a zdroje údajů. Pomůže vám seznámit se s problematikou udržitelného investování do větší hloubky.

PACTA

V roce 2018 vyvinula organizace 2° Investing Initiative volně přístupnou metodiku PACTA (Paris Agreement Capital Transition Assessment, hodnocení kapitálové transformace na základě Pařížské dohody). Počítá se podle ní, do jaké míry jsou investiční výdaje podniků a průmyslových odvětví, která se skrývají za příslušným portfoliem akcií, dluhopisů nebo úvěrů, v souladu s různými klimatickými scénáři. Tento dosud jedinečný software se opírá o rozsáhlou finanční databázi spojenou s klimatem, která zahrnuje více než 30 000 cenných papírů, 40 000 společností a 230 000 hmotných aktiv souvisejících s energetikou. Tento nástroj již využilo k analýze svých portfolií téměř 900 finančních institucí ve více než 69 zemích se spravovanými aktivy ve výši přes 61 bilionů dolarů.

Metodika se zaměřuje na energeticky náročná odvětví, která v průměru vypouštějí přibližně 80 % emisí CO2 celého portfolia.

Více informací o metodice a aplikacích je k dispozici na webu transitionmonitor.com.