Záleží vám na udržitelnosti?

Změna klimatu, extrémní chudoba, vymírání rostlinných a živočišných druhů: jak mohou vaše úspory pomoct s řešením těchto výzev? Platforma MyFairMoney má za to, že součástí řešení může být způsob, jakým každý z nás investuje své peníze. Jsme svobodná, nezávislá, nezisková platforma, která vám pomáhá zohlednit udržitelnost a investovat v souladu s hodnotami, které vyznáváte.

CO JE TO MYFAIRMONEY?

Nabízíme nástroje a zdroje, které pomáhají udržitelněji investovat vaše úspory.

CO JE TO UDRŽITELNÉ INVESTOVÁNÍ?

Když investice zohledňuje environmentální aspekty, sociální otázky anebo otázky podnikového řízení (ESG – Environmental, Social, Governance), je považována za udržitelnou. ESG je zkratka využívaná k označení tohoto okruhu otázek. Kritéria ESG zohledňuje stále rostoucí počet investičních produktů (fondy, dluhopisy, přímé investice atd.).

Oznámení o ochraně osobních údajů

Při přehrávání našich videí ze služeb YouTube/Vimeo jsou informace o vašem použití služeb YouTube/Vimeo předávány provozovateli v USA a mohou být uloženy.

Vytvořte si profil udržitelnosti

Dotazník

Konzultace s finančním poradcem se obvykle zaměřují pouze na finanční záležitosti. Od srpna 2022 však budou mít investiční poradci povinnost zohlednit preference zákazníků v oblasti udržitelnosti. Tento dotazník vám pomůže zamyslet se nad vašimi cíli a preferencemi z pohledu udržitelnosti. Můžete dotazník využít k přípravě na další schůzku s finančním poradcem.

Otevřít dotazník

Před poskytnutím investičního poradenství musí poradci od svých klientů shromáždit informace o:

  • jejich znalostech a zkušenostech s finančními produkty
  • jejich ochotě riskovat
  • jejich schopnosti nést ztráty
  • jejich investičních cílech
  • preferencích v oblasti udržitelnosti.

V srpnu 2022 Evropská komise stanovila, že finanční poradci se musí povinně ptát také na preference svých klientů v oblasti udržitelnosti, například na životní prostředí, sociální otázky nebo správu a řízení společností. Z tohoto důvodu jsme vytvořili dotazník udržitelnosti, který vám pomůže přemýšlet o vašich cílech a preferencích udržitelnosti a prezentovat je vašemu poradci. Výsledky jsou k dispozici jako PDF.

Výzkumníci identifikovali tři hlavní kategorie cílů investorů, pokud jde o udržitelné investování. Jaký typ investora jste vy? 

  • Investor zaměřený na rizika a příležitosti: Máte zájem o zmírnění finančních rizik a využití nových příležitostí k zisku z investice ESG?
  • Investor zaměřený na hodnoty: Máte zájem sladit své investice se svými morálními, politickými nebo náboženskými hodnotami tím, že se vyhnete určitým odvětvím nebo činnostem? 
  • Investor zaměřený na dopad: Přejete si, aby vaše investice měly dopad na reálnou ekonomiku a záležitosti související s ESG?

Pomocí dotazníku si ujasněte své představy a zjistěte, do které kategorie patříte. Pomůže vám minimalizovat riziko, že vaše investice nebudou v souladu s vašimi hodnotami a cíli.

Nakolik udržitelný je váš fond?

Databáze fondů

Databáze fondů obsahuje zhruba 17 000 evropských fondů a může vám usnadnit hned několik úkonů: Můžete využít více než 30 různých filtrů (např. na základě svého profilu udržitelnosti), abyste našli fondy, které odpovídají všem vašim nefinančním preferencím nebo některým z nich. Díky funkci vyhledávání můžete také najít podrobnější informace o aspektech ESG ve vztahu k jednotlivým fondům, do kterých jste investovali. Upozorňujeme, že databáze fondů slouží čistě pro informační účely a nevyplývají z ní žádná investiční doporučení.

Otevřít databázi fondů

Naše databáze fondů zahrnující 17 000 evropských fondů obsahuje více než 30 datových bodů ESG, což z ní dělá jednu z největších nekomerčních databází pro retailové investory svého druhu.

Filtry vycházejí především z údajů ratingové agentury pro udržitelnost ISS ESG a společností RMI a Asset Impact

Kromě těchto filtrů můžete použít funkci třídění podle různých kritérií (standardně se jako první zobrazují fondy s nejvyšším Pařížským skóre). Zjistěte více o jednotlivých datových bodech v malých informačních tlačítkách (jsou označeny jako "i") nebo si prohlédněte náš glosář.

Pokud hledáte konkrétní fond nebo chcete fond prozkoumat blíže, otevřete profil fondu a zobrazte podrobné informace o ESG.

  • Sloupcový graf ukazuje přesné umístění pařížského skóre fondu ve srovnání s ostatními fondy,
  • Historický graf ukazuje vývoj pařížského skóre v čase.

To umožňuje kontrolovat, zda energeticky nejnáročnější společnosti ve fondu dnes jsou a/nebo do budoucna budou v souladu s pařížskými klimatickými cíli.

Pařížské skóre: Hodnota se vztahuje k plánované produkci energeticky nejnáročnějších společností v příštích pěti letech, jako kupř. do jaké míry plánují rozšíření obnovitelných energií. Fond je hodnocen jako „zelený“, pokud plány technologické výroby společností s nejvyšší energetickou náročností, které obsahuje, jsou (průměrně) v souladu s cíli Pařížské dohody. Další informace o výpočtu naleznete v technické dokumentaci

Akcie kontroverzních společností ve fondu : V této části jsou uvedeny akcie společností ve fondu, které se podílejí na údajných kontroverzních činnostech. Vzhledem k tomu, že fondy často investují do několika stovek nadnárodních společností z různých odvětví, téměř všechny obsahují "kontroverzní aktivity". Pokud je pro vás některá z těchto činností problematická, můžete se rozhodnout, že svou investici podle toho nasměrujete.

Poznámka: údaje o kontroverzních podnikových aktivitách jsou převážně převzaty od ratingové agentury pro udržitelnost ISS ESG a od poskytovatele údajů o klimatu Asset Impact.

Skóre výkonnosti ESG zobrazené v dolní části profilu fondu je absolutní hodnocení ESG poskytované společností ISS ESG. Pohybuje se od 0 do 100 (100 znamená "velmi dobrý"). Toto skóre se vypočítává agregací a kombinací jednotlivých skóre společností fondu. Vzhledem k tomu, že nadnárodní společnosti teprve začínají směřovat k udržitelnosti, nejvyšší skóre v databázi fondů je v současné době 66/100.

Poznámka: Uvedení těchto hodnocení a značek nepředstavuje záruku MyFairMoney za jejich kvalitu a přesnost. Různí poskytovatelé ratingů a certifikátů ESG používají různé metody, což znamená, že požadavky na ratingy nebo značky se mohou u jednotlivých poskytovatelů značně lišit. To může znamenat, že fond je u jednoho poskytovatele hodnocen velmi dobře, zatímco u jiného poskytovatele má špatné hodnocení.

Transparentnost: V případě, že se v podrobném zobrazení fondu zobrazí odkaz "Profil transparentnosti", můžete jej použít pro přístup k profilu udržitelnosti fondu. Ten vám poskytne cenné informace o udržitelné investiční strategii vedení fondu. Profil transparentnosti je však dobrovolný a není ověřován třetími stranami.

Některá kritéria udržitelnosti uvedená v dotazníku MyFairMoney nelze v současné době v databázi fondů zmapovat z důvodu problémů s dostupností údajů. Patří mezi ně některá vylučovací kritéria, cíle dopadu a informace o udržitelných investičních strategiích některých fondů.

Ukazatele pro negativní filtry/kontroverzní činnosti v databázi fondů byly navrženy tak, aby byly co nejpřísnější na základě údajů ISS ESG. Zahrnuli jsme také 0% úroveň tolerance pro obrat v příslušných kontroverzních aktivitách společnosti. Všechny aktivity analyzované společností ISS ESG jsou zohledněny na portálu MyFairMoney. V úvahu se berou různé fáze tvorby hodnoty, což může zahrnovat např. služby pro zpracování, výrobu nebo distribuci výrobků.

Například za předpokladu, že jedna společnost ve fondu generuje 1 % svých tržeb z distribuce alkoholických nápojů a jiná společnost generuje 1 % svých tržeb z výroby kyslíkových masek pro letectvo, pak jsou v databázi aktivovány negativní filtry/kontroverzní činnosti "Návykové látky (tabák, alkohol)" a "Civilní střelné zbraně nebo vojenské vybavení". Poskytovatelé fondů mohou definovat jiný rozsah vyloučení kontroverzních činností nebo získat údaje o kontroverzních činnostech od různých poskytovatelů ratingu ESG. Proto se soukromým investorům může vyplatit vést otevřený dialog s poskytovateli fondů, aby lépe porozuměli pozadí stanovených kritérií pro vyloučení (např. tolerance prahových hodnot obratu nebo rozsah pokrytého hodnotového řetězce) a ověřili si, zda definice kritérií pro vyloučení splňuje jejich vlastní očekávání.

Jak ukázala iniciativa 2° Investing v několika analýzách, neexistují dostatečné důkazy o dopadu finančních produktů na reálnou ekonomiku. Zprostředkovatelé finančních produktů jsou však za poskytnutí tohoto důkazu dopadu odpovědní, pokud své produkty s tímto příslibem inzerují. K odvození dopadu fondu na udržitelnost proto nelze použít ani Paris Score, ISS ESG Performance Score, ISS ESG Prime Status, ani hodnocení fondu na MyFairMoney.

Na těchto webových stránkách není poskytováno žádné investiční poradenství ani investiční zprostředkování. Nejsou požadovány žádné informace o toleranci k riziku, investičním chování a osobních a ekonomických poměrech uživatele, ani se v žádné formě neprovádí hodnocení těchto kritérií. Investiční poradenství proto není výslovně poskytováno. Jediným účelem těchto webových stránek je poskytnout informace k otázce udržitelnosti různých investičních fondů. Rozhodnutí o uzavření nebo ukončení smlouvy je na drobném investorovi. Měl by se proto pečlivě informovat o nákladech, možnostech a rizicích produktu.

Provozovatelé portálu myfairmoney.eu získali informace o uvedených investicích od emitenta nebo od třetích stran. Nebyla provedena žádná kontrola, která by zajistila správnost a aktuálnost poskytnutých informací. Proto nepřebírají žádnou odpovědnost za správnost, úplnost a aktuálnost zde uvedených informací. Uvedené informace mohou být kdykoli změněny nebo doplněny bez předchozího upozornění. Provozovatelé nejsou povinni databázi jakkoli aktualizovat nebo revidovat.

Máte brzy schůzku se svým poradcem?

Schůzka s poradcem

Konzultace v bance nebo u finančního poradce se nemusíte obávat. V oddíle Schůzka s poradcem najdete videa a kvízy, které vás seznámí s tím, co je při schůzce podstatné a na co si dát pozor, abyste měli jistotu, že budou zohledněny vaše cíle z pohledu udržitelnosti. Kontrolní seznam vám pomůže uplatnit, co jste se dozvěděli během schůzky, nebo schůzku vyhodnotit.

Otevřít oddíl Schůzka s poradcem

Dobrá příprava vám pomůže klást správné otázky, dávat si pozor na úskalí a dosáhnout nejlepších výsledků při schůzce s finančním poradcem. Ta bude zahrnovat shromáždění informací o vaší současné finanční situaci, zmapování vašich budoucích finančních cílů a zvážení vašich nefinančních investičních cílů. I když se to může zdát jako velké úsilí, pomůže vám to získat důvěru v investování a lépe dosáhnout svých cílů.

Za účelem zhodnocení současného stavu retailového poradenství provedla 2° Investing Initiative zhruba 350 klientských schůzek v utajení po celé EU. V rámci nich klienti retailového investování navštěvovali banky, setkávali se s poradci a dostávali rady a doporučení ohledně produktů. Při některých konzultacích dali klienti v utajení jasně najevo své cíle v oblasti udržitelnosti.

Výsledky: Konzultace byly opakovaně neúplné, příliš obecné nebo nezohledňovaly širší motivace klientů k udržitelnosti, jako je například dopad jejich úspor. Poradci často nedostatečně vyplnili profily klientů nebo se nezabývali jejich preferencemi v oblasti udržitelnosti a někdy dokonce doporučovali nevhodné produkty.

To je varovný signál pro spotřebitele. Měli by si uvědomit, že poradenská schůzka je zároveň prodejní schůzkou, alespoň z pohledu banky. Udržitelnost je povinnou součástí těchto služeb, nicméně v Evropě je znepokojivě nízká úroveň dodržování právních předpisů. To znamená, že drobní klienti si musí být vědomi svých práv a v případě pochybností se ptát.

V části "Schůzka s poradcem" najdete informace o finančním poradenství, odpovědi na často kladené otázky a upozornění na důležitá úskalí.

Pokud nejste s poradenstvím spokojeni, obraťte se na svou banku - nebo v případě závažných porušení na dohledový orgán, kterým je v České republice Česká národní banka.

Pokud se chcete dozvědět víc

Sestavte si svůj osobní profil udržitelnosti!

Dotazník

Získejte více informací v naší databázi fondů

Databáze fondů
Stift-Symbol